Име:

Петър Марков Тантилов

Роден/а на:

15 Ноември 1861 година, 47 години, 7 месеца

Място на раждане:

Карлово, Османска империя

Починал:

3 Май 1937 година

Място:

София, България

Към момента няма статии с участието на Петър Марков Тантилов
Към момента няма качени клипове с участието на Петър Марков Тантилов
Към момента няма галерии с участието на Петър Марков Тантилов
Към момента няма снимки с участието на Петър Марков Тантилов

Информация

Петър Тантилов е роден на 15 ноември 1861 г. в Карлово. През 1878 г. постъпва в командата на волноопределяющите се и на 30 август с.г. е произведен в чин прапоршчик. През 1879 г. завършва с първия випуск на Военното училище в София и на 10 май е произведен в чин подпоручик. На 24 март 1882 г. е произведен в чин поручик. През 1884 г. завършва артилерийската школа в Царское село, Русия. На 24 март 1885 г. е произведен в чин капитан и на 11 септември 1885 г. е назначен за командир на 5-та батарея в 1-ви артилерийски полк.
През Сръбско-българската война (1885) е командир на 5-та батарея от 1-ви артилерийски полк. Взема участие в отбраната на левия фланг на Сливнишката позиция и се проявява като подготвен и храбър артилерийски офицер в боя при Гургулят (7 ноември) и Келташ (15 ноември). Награден е с орден „За храброст“ IV степен.
През 1887 г. е назначен за инспектор на артилерията, като на 1 април същата година е произведен в чин майор.
На 18 август 1889 г. е произведен в чин подполковник, на 1 януари 1901 г. е произведен в чин полковник, а от 1904 г. е камдващ на 7-ми артилерийски полк. През 1908 г. завършва Генералщабна академия в Торино, Италия.
През 1911 г. става инспектор на всички видове въоръжения в българските войски.
През Балканска война (1912-1913) е началник на артилерята на 3-та армия се отличава в сраженията при Люлебургаз, Бунархисар и в Лозенградската операция.
След края на Междусъюзническата война (1913), на 5 август 1913 г. е произведен в чин генерал-майор, а на 5 декември 1914 г. преминава в запаса.
В началото на Първата световна война (1915-1918), както много други офицери от запаса е мобилизиран и през септември 1915 г. е назначен за началник на 1-ва дивизионна област. В периода 1915-1916 г. е началник на Нишкия укрепен пункт, а след това е началник на Главното тилово управление. По-късно работи като инспектор в Главната квартира, а в периода 1916-1918 г. е български представител при военното управление в Румъния. След това е назначен за началник на Македонската военноинспекционна област.
На 30 май 1918 г. е произведен в чин генерал-лейтенант и след края на войната излиза в запас.
Генерал-лейтенант Петър Тантилов умира на 3 май 1937 г. в София.