Име:

Георги Иванов Попов

Роден/а на:

28 Май 1889 година, 47 години, 7 месеца

Място на раждане:

с. Чернозем

Починал:

0 1958 година

Място:

София

Към момента няма статии с участието на Георги Иванов Попов
Към момента няма качени клипове с участието на Георги Иванов Попов
Към момента няма галерии с участието на Георги Иванов Попов
Към момента няма снимки с участието на Георги Иванов Попов

Информация

Роден в село Чернозем на 28. 5. 1889 г. През 1908 г. завършва Педагогическо училище в Казанлък, след което учителства 8 години. През 1920 година завършва Софийския университет със специалност право. Член е на БРСДП от 1921 г. Между 1920 г. и 1932 г. адвокатства в Свищов. През 1936 г. става юрисконсулт на Ючбунарската популярна банка в София, а между 1941 и 1945 година е неин директор. Секретар е на Българския народен въздържателски съюз. Участва в изграждането на ОФ /1944 г./ като представител на БРСДП. След 9. 9. 1944 г. е избран за член на Централния и Изпълнителния комитет на БРСДП. От 1921 г. участва във всички конгреси и партийни съвети на БРСДП. В периодите 17. 8. 1945 - 31. 3. 1946 година и 31. 3. 1946 г. - 22. 11. 1946 г. е назначен за министър на социалната политика в 2 последователни правителства на Кимон Георгиев, а от 22. 11. 1946 г. до 11. 12. 1947 г. е министър без портфейл и подпредседател на Министерския съвет в правителството на Георги Димитров. От 11. 12. 1947 г. до 20. 7. 1949 г. е отново подпредседател на МС и председател на правителствения комитет за социални и културни въпроси във втория кабинет на Георги Димитров. От 3. 1. 1949 г. до 20. 1. 1950 г. и от 20. 1. 1950 г. до 20. 9. 1951 г. е министър на горите в правителствата на Димитров/Коларов и Коларов/Червенков. Народен представител в 26-то ОНС /1945 г. - 1946 г./ и Председател при управлението на горското стопанство при МС /1951 - 1956 г./. Умира през 1958 г. в София. Автор е на статията "Защо съм социалист?" /1947 г./.